Demokrasilerde Sanata Hoşgörü Sergisi

Demokrasilerde Sanata Hoşgörü Sergisi

24 Ekim 2011 ile 20 Kasım 2011 tarihleri arasında Pembe Köşk’te “Demokrasilerde Sanata Hoşgörü” sergisi açıldı. Bu serginin bir özelliği de Erdal İnönü’nün 4. ölüm yıldönümü olan 31 Ekim tarihine rast gelmesiydi. Erdal İnönü anısına bu sene Erdal İnönü’nün özellikle koalisyon döneminde yapılan karikatürleri sergilendi. Usta karikatürcüler Bedri Koraman, Can Kıraç, Erdoğan Başol, İsmail Gülgeç, Nehar Tüblek, Salih Memecan ve Tan Oral ‘ın eserleri , karikatür dergileri Avni, Çarşaf, Fırt, Gırgır, Hıbır’da çıkan karikatürler beğeni ile izlendi.

Ayrıca her sergide olduğu gibi bu sefer de Pembe Köşk’te yaşayan bir cumhuriyet ailesinin anıları, Mevhibe İnönü’nün giydiği kıyafetler, Erdal İnönü’nün kullandığı satranç takımı, Atatürk’ün sünnet hediyesi olarak verdiği saat, Erdal İnönü’ye verilen Türk Kuşu brövesinin rozeti ve çeşitli eşyaları, fotoğraflar gösterime sunuldu.

31 Ekim günü Can Yayınlarından çıkan İsmet İnönü ile Erdal İnönü’nün karşılıklı mektuplarından oluşan “Canım Erdalım Sevgili Babacığım” adlı kitabın imza günü yapıldı. Özden Toker, Sevinç İnönü ve Can Dündar kitapları imzaladılar.