Tarihte Bugün - 11 Şubat

İsmet Bey Yemen çöllerinde

Genelkurmay Başkanı Ahmet İzzet Paşa, İsmet Bey’i ilk kez 1910 yılındaki Trakya Manevraları sırasında tanımış ve çalışmalarını takdir etmişti. İzzet Paşa, 1910 Şubat’ında, Yemen’de baş gösteren ayaklanma dolayısıyla oraya gönderilecek kuvvetlerin (Yemen Kuvva-i Seyyaresi) komutanlığına atanınca, Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) İsmet Bey’e mektup yazarak kendi karargâhında görev almasını istedi.

O sırada Yemen’in Cebel denilen dağlık bölgesinde İmam Yahya emrindeki Şii Zeydiler, İngilizlerin de kışkırtmasıyla Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmışlardı. Ülkenin Tahame olarak anılan düz bölgesindeki Sünni halk ise imparatorluğa bağlı kalmıştı. Ancak çok geçmeden Hicaz ile Yemen arasındaki Asir yöresinde de ayaklanmalar çıktı.

Yemen’de çok kritik bir zamanda bizzat İmam Yahya ile müzakerelerde bulunan İsmet Bey, isyancıları ikna etmeyi başardı. Böylece I. Dünya Savaşı sırasında Hicaz kaynarken, Yemen’de Osmanlı İmparatorluğu’nu rahatsız edecek herhangi bir eylem gerçekleşmedi. İsmet Bey 16 Nisan 1913’te ülkesine geri döndü.