Vakfa Ait Müze Evler

Vakfa Ait Müze Evler

Pembe Köşk: İsmet İnönü’nün 1924 yılında satın aldığı Çankaya’daki bağ evi (Pembe Köşk), bugün yaşayan müze-ev olarak varlığını sürdürmekte, evde konferans ve sergiler düzenlenmekte, yerleşme düzeni olduğu gibi korunmaktadır. Pembe Köşk, ekim ve nisan aylarında okul çocuklarının ve halkımızın ziyaretine açılmaktadır.

Pembe Köşk’ün karşısındaki 4580 metrekarelik arsa Ankara Belediyesi’ne bağışlanmış, bu alana belediye tarafından “İnönü Parkı” adı verilip, heykeltıraş Mine Sunar’a yaptırılan 4,5m. boyunda ve 3 ton ağırlığındaki İnönü Heykeli diktirilmiştir. Pembe Köşk’ün üst yanındaki 3470 metrekarelik ağaçlık alanda açık hava müzesi yapılması koşuluyla belediyeye bağışlanmış, bu alana küçük bir amfiteatr ile İsmet ve Mevhibe İnönü’nün birlikte oldukları bir heykel yerleştirilmiştir.

Heybeliada İsmet İnönü Evi: 1934 yılında satın alınan İstanbul Heybeliada’daki İsmet İnönü evi, müze-ev olarak pazartesi hariç her gün halkın ziyaretine açılmakta, Adalar Vakfı ile ortaklaşa etkinlikler düzenlenmektedir.

İzmir İsmet İnönü Anı Evi ve Kitaplığı: İsmet İnönü’nün 1884’te İzmir’de doğduğu ev Org. Ali Fuat Erden’in kızı Ayla Ökmen tarafından İnönü Vakfı’na bağışlanmıştır. Konak Belediyesi tarafından düzenlenen İsmet İnönü Anı Evi ve Kitaplığı pazar ve pazartesi günleri dışında ziyarete ücretsiz olarak açıktır.

   

“Gençler sordu, Özden Toker yanıtladı!”

Pembe Köşk, her sene bu zamanlarda ziyaretçi akınına uğrardı… Özellikle gençler, kendilerine evi gezdiren İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’i ilgiyle dinler, ardından merak ettikleri soruları sorardı.

Bu sene, COVID-19 sebebiyle Pembe Köşk ne yazık ki kapalı. Ancak, gençlerin sorularını cevaplama geleneğini devam ettiriyoruz!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ankara Şubesi’nden 12 genç, İnönü’nün demokrasiye bakışından çok partili hayata geçişe, bir baba olarak İnönü’den Atatürk’ün gençlerden beklentisine akıllarındaki soruları sordular. İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker yanıtladı.

Sizi bu keyifli sohbetle başbaşa bırakıyoruz…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

Ziyaret etmek için lütfen tıklayınız