Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü Özel İsmet İnönü Müzesi

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlüğü Özel İsmet İnönü Müzesi

Müze; İnönü Üniversitesi Kampus alanı içerisinde, Rektörlük binasının giriş katında 2.Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü Müzesi adıyla 2003 tarihinden önce, İsmet İnönü anısına oluşturulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru neticesinde 09.06.2003 tarih ve 3576 sayılı izinle “Özel Müze” statüsüne kavuşmuştur.

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün adını taşıyan Üniversite bünyesinde İsmet İnönü’ye ait özel eşyalar, fotoğraflar ve belgelerden oluşan koleksiyonun bir kısmının bir araya getirilmesi, sergilenmesi ve tanıtılmasının yanı sıra hatıralarının korunarak yaşatılması gibi amaçlar Müzenin kuruluşunu sağlamıştır. Eşya ve belgeler İnönü Vakfı tarafından verilmiştir.Müze, İnönü Üniversitesi Rektörlük binasının giriş katında hazırlanan salonda bulunmaktadır.

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye ait Giyim eşyaları, kullanmış olduğu özel eşyalar, Aldığı başarı nişan ve madalyaları, Lozan barış anlaşmasıyla ilgili belge kopyaları, Fotograflar, mektup fotokopileri, Para Cüzdanı, dürbünü, cep saati, kahve fincanı, bastonu vb. eserler sergilenmektedir.

İnönü Müzesi Müdürü Prof.Dr. Sabit Duman’ın müze tanıtım videosu için tıklayınız.

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ ÖZEL İSMET İNÖNÜ MÜZESİ’NİN AÇIK OLDUĞU ZAMANLAR VE ERİŞİM ADRESLERİ:

Cumartesi ve Pazar günleri hariç her gün saat 08.00-17.00 arası ziyarete açıktır.

İnönü Üniversitesi Kampus Alanı içerisinde bulunmaktadır. Ulaşım Malatya şehir merkezinden hareket eden otobüs ve minibüslerle sağlanmaktadır.

Adres : İnönü Üniversitesi Kampusu Rektörlük Binası

Telefon: 0(422) 3410010/3576

   

“Gençler sordu, Özden Toker yanıtladı!”

Pembe Köşk, her sene bu zamanlarda ziyaretçi akınına uğrardı… Özellikle gençler, kendilerine evi gezdiren İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’i ilgiyle dinler, ardından merak ettikleri soruları sorardı.

Bu sene, COVID-19 sebebiyle Pembe Köşk ne yazık ki kapalı. Ancak, gençlerin sorularını cevaplama geleneğini devam ettiriyoruz!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ankara Şubesi’nden 12 genç, İnönü’nün demokrasiye bakışından çok partili hayata geçişe, bir baba olarak İnönü’den Atatürk’ün gençlerden beklentisine akıllarındaki soruları sordular. İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker yanıtladı.

Sizi bu keyifli sohbetle başbaşa bırakıyoruz…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

Ziyaret etmek için lütfen tıklayınız