Homepage

Today in History

Mehmed Âkif’s Independence March is adopted

In its session on March 12, 1921, The Grand National Assembly of Turkey adopted the poem İstiklal Marşı (Independence March) Mehmed Âkif Bey (Ersoy) penned as the national anthem of Turkey.

The idea of a national anthem was first proposed by İsmet Pasha. It was believed that similar to the French anthem “La Marseillaise,” which carried the national joy of the French Revolution, an anthem that could be song collectively by the entire nation would be very useful in uniting the people and upholding their passion and dedication for the National Struggle.

İsmet Pasha conveyed the idea to the Ministry of Education and a poetry competition was held thereafter. However, none of the 700 works participating in the competition was deemed worthy. Through the initiative of Deputy Minister Hamdullah Suphi Bey, a special invitation was extended to Mehmed Âkif Bey and the renowned poet wrote the ten-stanza anthem that begins with the verses, “Fear not; For the crimson banner that proudly ripples in this glorious dawn, shall not fade, / Before the last fiery hearth that is ablaze within my homeland is extinguished.

The poem was first recited at the Grand National Assembly’s session on March 12, 1921. The assembly was overcome by a flood of excitement after Hamdullah Suphi finished reading the anthem in his stentorian voice. Hence, Mehmed Âkif’s anthem, which, in the words of Konya Deputy Refik Bey (Koraltan), “articulated the spirit of the nation,” was adopted as the Independence March of Turkey.

Videos

From Our Agenda

Apr
20
Sat
2024
“İnönü ve Okumak” konulu sergi @ Pembe Köşk
Apr 20 @ 10:00 – May 26 @ 17:00

İnönü ve Okumak

Okumak, ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün yaşamında her zaman önemli bir yer tutmuştur.

Almanca, İngilizce ve Fransızca eserleri, özgün baskılarından okumayı severdi. Özel kütüphanesindeki 7 bin cilde varan kitabı, fizik kimyadan astronomiye, askerlikten edebiyata kadar hemen her konuya ilgisiyle, entelektüel bir kişiliğe sahipti.

Sergimizde, bu kitaplardan bazı örnekleri ve onları okurken oğullarına yazdığı, kitaplardan bahsettiği mektuplarını bulacaksınız. Ayrıca Özden İnönü’nün oynadığı bebekleri ve İnönü Ailesinin özel eşyalarını da görebileceksiniz.

Sergimiz 20 Nisan – 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında her gün 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatlerinde ziyaretçilerimize ücretsiz olarak açık olacaktır.

Hepinizi sergimize bekliyoruz.

Dec
22
Fri
2023
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası “İsmet İnönü’yü Anma Konseri” @ CSO Ada Ana Salon
Dec 22 @ 20:00

Bu konserde Antonín Dvořák’ın ünlü Çek viyolonselcisi Hanuş Vihan’a ithaf ettiği eseri Viyolonsel Konçertosu, Op.104, Si minör, Tchaikovsky’nin 1876 sonbaharında Bayreuth’a yaptığı ziyaret sırasında üç haftadan kısa bir süre içinde bestelediği ve arkadaşı aynı zamanda eski öğrencisi Sergei Taneyev’e ithaf ettiği, Dante’nin İlahi Komedyası’ndan etkilenerek ortaya koyduğu eseri Francesca da Rimini Op.32 eserleri seslendirilecektir.

Antonín Dvořák’ın Viyolonsel Konçertosu üç, Tchaikovsky’nin Francesca da Rimini eseri dört bölümden oluşmaktadır.

“İSMET İNÖNÜ’YÜ ANMA KONSERİ”

ŞEF: Gürer AYKAL (Devlet Sanatçısı, Emekli)
SOLİST: Daniel MÜLLER-SCHOTT (Viyolonsel)
KORO: Koro İstanbul
KORO ŞEFİ: Kübra Şenyaylar

PROGRAM
Antonin DVORAK – Viyolonsel Konçertosu Si minör Op.104
Pyotr Ilyiç TCHAIKOVSKY – “Francesca da Rimini” Op.32
Gürer AYKAL – “Lozan Marşı” (İlk Seslendiriliş)

YER: CSO ADA Ankara Ana Salon, Talatpaşa Bulvarı No.38 Opera-ANKARA
SAAT: 20:00

İsmet İnönü’yü Anma Konseri @ Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu
Dec 22 @ 20:00

“İSMET İNÖNÜ’YÜ ANMA KONSERİ”

ŞEF & SANATÇILAR: Can OKAN

PROGRAM

A. DVORAK – “1. Çello Konçertosu No. 1”
A. DVORAK – “2. Senfonik Varyasyonlar”

YER: Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu
SAAT: 20:00

From History

İsmet İnönü ve dönemi ile ilgili tartışmalı konuları tarafsız bir gözle incelemeye çalıştık. Tarihsel çerçeveyi tam olarak bilmeden ya da geçmişin ayrıntılarına yeteri kadar önem vermeden; geçmişten politik malzeme devşirmeye çalışmak; maalesef politikanın tabiatında var. İnönü Vakfı olarak; tarihsel gerçekliğin politik tartışmalardan değil de; bilimsel ve akademik çalışmalardan oluştuğunu düşünüyoruz.

Photo Gallery

İnönü Vakfı arşivinden Atatürk ve İsmet İnönü fotoğrafları, İnönü’nün yaşamından çeşitli anılar ve İnönü Vakfı etkinlikleri ile ilgili fotoğrafları görebilirsiniz.

For Children

Haydi çocuklar kutuya tıklayın, Lozan animasyonu ve diğer çocuk etkinliklerine ulaşın.

Akis Magazine

Metin Toker’in yönetiminde, Batı’da yayınlanan haftalık siyasal dergilerden Time dergisinden örnek alınarak haftalık yayınlanan ve 15 Mayıs 1954 – 31 Aralık 1967 arasında 706 sayı çıkan , Türk basınındaki haftalık haber-siyaset dergilerinin ilki olan Akis dergilerine buradan ulaşıp okuyabilirsiniz.

Publications

İnönü Vakfı’nın katkısı veya araştırmalarına yardım ederek yayınlanan kitap ve kitapçıkları bu bölümde görebilirsiniz. Tıklayarak tamamını okuyabileceğiniz kitapların yanısıra kitapçılardan bulabileceğiniz yayınların listesini veriyoruz.

365 Days İnönü Calendar

İsmet İnönü ve dönemi ile ilgili olayları, Cumhuriyetimizin kuruluş dönemindeki çalışmaları, Cumhuriyetimizin kurucularının önem verdiği olayları gün gün hatırlatan takvimimizi toplu olarak görebilirsiniz.