Kişiliği

Kişiliği

İsmet İnönü’nün kişilik olarak birçok özelliğinden söz edilebilir.İnönü ,hayatı boyunca çalışkanlığıyla, her zaman kendini yenileyebilmesiyle ve olayları ve konuları derinlemesine analiz etmesiyle meşhurdu.İnönü kariyerinin başlangıcında itibaren, bütün görevlerinde ve hizmetlerinde ciddiyetiyle ve yapabileceğinin en iyisini yapmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

İnönü için öğrenmenin, yeni uğraşlar edinmenin ve yeni hobiler edinmenin yaşı yoktu.Yüzme stilini geliştirme çabaları,yabancı dile merakı hayatının sonlarına kadar devan etti. Zamanındaki siyasal ve bilimsel gelişmeleri her zaman merakla takip etti ve dolayısıyla İnönü’nün okuma merakı ve aşkı hiçbir zaman bitmedi. Sadece dar bir alanda değil, geniş bir yelpazede okuma eylemine devam etti.

Mütevazılık İnönü’yü en iyi anlatan özelliklerinden biriydi.İnönü’nün astlarıyla ve sıradan insanlarla olan ilişkileri hep bu kişisel özelliği çerçevesindeydi.Hatalarını, başarısızlıklarını ve samimi düşüncelerini başkalarıyla paylaşmaktan çekinmezdi. Ayrıca sakinlik ve ölçülülüğü, olaylara dengeli yaklaşımı İnönü’nün bir diğer özelliğiydi. Hayatı boyunca serüvenden ve ütopik düşüncelerden uzak durdu,yani İsmet İnönü tam bir denge adamıydı.