Prof. Dr. Mahmut Adem

Prof. Dr. Mahmut Adem

1935 yılında Denizli’de doğan Mahmut Adem, ilköğrenimini bu ilde, ortaöğrenimini Balıkesir Necati İlköğretmen Okulu’nda tamamlamıştır. İki yıl ilkokul öğretmeni olarak çalışan Mahmut Adem, Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdikten sonra, Fransa’da Siyasi Bilgiler (Sciences Politiques) öğrenimi görmüştür.

1968 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne asistan olarak atanan Mahmut Adem, 1968-1969 öğretim yılında Paris’teki Unesco’ya bağlı Uluslararası Eğitim Planlaması Enstitüsü’nde uzmanlık öğrenimi görmüştür. Mahmut Adem, 1971 yılında Paris Üniversitesi’nde (Sorbonne) Eğitim Ekonomisi alanında doktora derecesini almıştır. 1973-74 öğretim yılında Kanada’da Toronto Üniversitesi “The Ontorio Institute for Studies in Education’a bağlı Eğitim Planlaması Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak bulunan Mahmut Adem; 1976 yılında Eğitim Ekonomisi ve Planlaması dalında doçent, 1984 yılında profesör olmuştur. Mahmut Adem’in eğitim ekonomisi, planlaması ve politikası alanında biri çeviri on kitabından başka, yüzden fazla yayınlanmış makalesi bulunmaktadır. Kitaplarının adları şöyledir: Kalkınma Planlarında Eğitimimizin Hedefleri ve Finansmanı, Ulusal Eğitim Politikamız ve Finansmanı, Demokratik, Laik, Çağdaş Eğitim Politikası, Atatürkçü Düşünce Işığında Eğitim Politikamız, Eğitimde Maliyet ve Harcamalar (Fransızcadan Çeviri), Devrim Yasaları Odağında Öğretim Birliği.

Prof. Dr. Mahmut Adem, 1986-89 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde görev yapmış, halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü Öğretim Üyesidir.