Tarihte Bugün - 1 Nisan

Tarihte Bugün – 1 Nisan

Ilgın Manevraları

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, 1922 baharında Sovyet Rusya Elçisi Aralov, Askeri Ataşe Zvonaryev ve Azerbaycan Elçisi Abilov’u kendisiyle birlikte Garp Cephesi’ni teftişe davet eder. Bu, Sakarya Zaferi’nden sonra gelmeye başlayan Sovyet yardımlarına bir nevi teşekkür, aynı zamanda da bir güven gösterisi amacını taşımaktadır.

Konuk heyet 27 Mart 1922’de trenle Ankara’dan ayrılır. Sivrihisar’da Türk komuta heyetiyle buluşma gerçekleşir. Bolvadin üzerinden 1. Ordu Karargâhı olan Çay’a, oradan da Başkomutanlık Karargâhı’nın bulunduğu Akşehir’e varılır. Burada Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Nasreddin Hoca fıkralarıyla konukları eğlendirir. 1 Nisan’da İsmet Paşa’nın da hazır bulunmasıyla Ilgın dolaylarında süvari kolordusunun tatbikatı izlenir ve teftişi yapılır. Tekmili, Mirliva Fahrettin Paşa (Altay) yalınkılıç olarak bizzat kendisi verir; Aralov da Kızıl Ordu’nun selamlarını bildirir.

Başarılı bir tatbikatın ardından Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa yanındakilerle birlikte akşam Ilgın’dan Konya’ya geçse de, İsmet Paşa cepheden fazla uzaklaşmama ilkesine sadık kalarak bütün ricalara rağmen onlara katılmaz.