Tarihte Bugün - 11 Eylül

Tarihte Bugün – 11 Eylül

CHP’nin 13. Kurultay’ı

CHP, 9 Eylül 1957 tarihindeki 13. Kurultay’a, Demokrat Parti (DP) iktidarının artan baskıları nedeniyle ittifak arayışı içinde gitti. Kurultaydan önce muhalefetteki üç parti CHP, Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) ve Hürriyet Partisi (HP), 1919 Sivas Kongresi’nin yıldönümü olan 4 Eylül’de bir bildiri yayınlayarak, 27 Ekim 1957 Genel Seçimleri öncesinde ortak hareket etme kararı aldıklarını açıkladılar. Bu nedenle kurultaya CMP ve HP temsilcileri de katıldılar. Kurultayda üç muhalefet partisinin işbirliği kabul edildi.

Ancak, DP iktidarı, muhalefet partilerinin işbirliğini önlemek için seçim yasasında bir değişiklik yaparak seçimlerde partiler arasında ittifak kurulmasını engelledi. Bu gelişme üzerine CHP, 19 Eylül’de seçimlere tek başına katılacağını açıkladı.

27 Ekim’de yapılan genel seçimlerde DP, oylarının düşmesine karşın iktidarını korumayı başardı. DP, yüzde 47,9 oy oranıyla 610 milletvekilliğinden 424’ünü kazanırken, CHP yüzde 41 oy oranı ile 178’ini aldı. Ancak, CHP’nin kazandığı il sayısı 1954 seçimlerine göre çok artmış, bir önceki seçimde DP’nin kazandığı birçok ilde CHP birinci parti çıkmıştı.