Tarihte Bugün - 11 Şubat

Tarihte Bugün – 11 Şubat

İsmet Bey Yemen çöllerinde 

1910 yılındaki Trakya Manevraları, İsmet Bey’in Genelkurmay Başkanı Ahmet İzzet Paşa tarafından takdir görmesini sağlarken, onu Yemen çöllerine de sürükledi. İzzet Paşa, 1910 Şubat’ında, Yemen’de baş gösteren ayaklanma dolayısıyla oraya gönderilecek kuvvetlerin (Yemen Kuvva-i Seyyaresi) komutanlığına atanınca, İsmet Bey’e mektup yazarak kendi karargâhında görev almasını istedi.

O sırada Yemen’in Cebel denilen dağlık bölgesinde İmam Yahya emrindeki Şii Zeydiler, İngilizlerin de kışkırtmasıyla Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmışlardı. Ülkenin Tahame diye anılan düz bölgesindeki Sünni halk ise imparatorluğa bağlı kalmıştı. Ancak çok geçmeden Hicaz ile Yemen arasındaki Asir yöresinde de ayaklanmalar çıktı.

Yemen’de çok kritik bir zamanda bizzat İmam Yahya ile müzakerelerde bulunan İsmet Bey’in isyancıları ikna etmekteki başarısı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Hicaz kaynarken, Yemen’in Osmanlı İmparatorluğu’nu rahatsız edecek her türlü eylemden kaçınmasından bellidir. İsmet Bey’in yeniden ülkeye dönüşü 16 Nisan 1913’ü buldu.