Tarihte Bugün - 14 Nisan

Tarihte Bugün – 14 Nisan

Roosevelt’in ölümü

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ABD Başkanı Roosevelt’in ölümü nedeniyle radyodan bir başsağlığı mesajı yayınladı. 14 Nisan 1945 günü gazetelerde de yayımlanan bu mesajda İnönü şöyle diyordu:

“Bugün Birleşik Amerika Milletleri en değerli bir vatandaşlarını, bütün insanlık âlemi asil ve büyük bir evladını, Türk milleti kıymetli bir dostunu kaybetmiş bulunuyor. Bu ani ve acıklı ölüm dolayısıyla duyduğum derin teessür hislerinin, bütün vatandaşlarımın kalpten gelen samimi duygularının da ifadesi olduğuna eminim.

Kendisi ile şahsi temaslarımda yüksek meziyetlerine hayran kaldığım bu büyük insan, memleketimizin hayırhahı ve her işte adalet ve hakkın taraftarı idi. İnsan vücudunun tahammülü fevkinde sürekli bir gayret göstererek harp ve sulh için bir çalışma numunesi olmuştu. Muharebe meydanında sonuna kadar çarpışan er gibi, vazife başında sonuna kadar uğraşarak kahramanca ölmüştür…

Düşmanlara karşı zaferin en ön safta sebebi olan Roosevelt’in ufukta zaferi gördükten sonra gözlerini kapaması hepimiz için bir tesellidir… Müdafaa eylediği fikirler gelecekte devletler arasındaki münasebetlere hâkim olunca, Roosevelt adı milletlerarası anlaşmanın bir timsali olarak kalacaktır.

En büyük ölünün önünde eğilerek hatırasını saygı ile analım. Türk milleti adına, Birleşik Amerika Milletleri’ne kalbimizin bütün derinliğinden taziyelerimizi sunarız.”