Tarihte Bugün - 14 Temmuz

Tarihte Bugün – 14 Temmuz

Olimpiyatlarda ilk altın madalya

Genç Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararası Olimpiyat Oyunları’na ilk kez 1924 Paris Olimpiyat Oyunları ile katıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nce davet edilen Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi yöneticileri, bu davet üzerine hükümetten yardım istemeye karar verdiler ve bunun için Ankara’ya bir heyet gönderdiler. 1923 Ağustos’unda Ankara’ya gelen İdman Cemiyetleri İttifakı Başkanı Ali Sami Bey (Yen), önce Milli Eğitim Bakanı İsmail Safa Bey’i (Özler), daha sonra da Başbakan İsmet Paşa’yı ziyaret ederek destek istedi. Hükümet genç Türkiye’nin Olimpiyatlara katılmasında politik açıdan yarar gördüğünden, ilk sporcular 4 Mayıs-27 Temmuz 1924 tarihleri arasında gruplar halinde Paris’e gönderildi. Fakat Türk sporcular, katıldıkları yarışmalarda kayda değer bir başarı elde edemedi.

Türkiye’ye ilk Olimpiyat madalyasını kazandıran sporcu, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda 79 kilo serbest güreşte bronz madalya alan Mersinli Ahmet Kireççi oldu. İlk altın madalyamızı ise, yine Berlin Olimpiyatları’nda 61 kilo grekoromen güreşte mücadele eden Yaşar Erkan kazandırdı (14 Temmuz 1936). Yaşar Erkan, İstanbul Kumkapı Güreş Kulübü’nden yetişmiş bir güreşçiydi. Hayatını, terzilik yaparak kazanıyordu.

Yaşar Erkan’ın bu başarısını Atatürk, “Kendin küçüksün; ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!” telgrafıyla kutladı. Atatürk ayrıca, başarılarından dolayı şampiyon sporcuya bir ev armağan etti. Sporcunun asıl soyadı olan ve çaresiz anlamına gelen “Naçar”ı da, “toplumun yüce ve soylu ferdi” anlamına gelen “Erkan” olarak değiştirdi.