Tarihte Bugün - 15 Ekim

Tarihte Bugün – 15 Ekim

15 Ekim 1961 Seçimleri

27 Mayıs Darbesi’nin ardından 15 Ekim 1961 günü yapılan ilk genel seçimlere İsmet İnönü başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanı sıra Ragıp Gümüşpala liderliğindeki Adalet Partisi (AP), Osman Bölükbaşı liderliğindeki Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP), Ali Ekrem Alican liderliğindeki Yeni Türkiye Partisi (YTP) ve bağımsızlar katıldılar.

Seçimlerde CHP beklenen başarıyı elde edemeyerek, yüzde 36,7 oy oranıyla 450 milletvekilliğinden sadece 173’ünü alabildi. Kapatılan Demokrat Parti’nin devamı olarak kurulan AP ise yüzde 34,8 oyla 158 milletvekilliği kazandı. YTP 65, CKMP ise 54 milletvekili çıkardı. Çoğunluk sisteminin geçerli olduğu Cumhuriyet Senatosu’nda ise CHP 36, AP 71, YTP 27 ve CKMP 16 senatör çıkardılar.

Seçimlerin ardından İsmet İnönü, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İhtilal idarelerinden sonra normal idareye geçiş, ehemmiyetli bir geçittir. Seçimle gelecek iktidar vatandaşın arzu ettiği ehemmiyetli ve istikrarlı düzeni kurabilecek midir? İhtilal tecrübesinden geçen her millet için bu geçit heyecan veren bir imtihandır. Bizim için durumun nezaketi iki kat olmuştur. Vatandaşlar arasında uzun süren çekişmelerin ihtilal idaresi temeli olmayan geçici bir hadise midir? Seçim öncesinin hareketli havası içinde bu endişenin vatandaş yüreğine düştüğü olmuştur. Eğer öyle çıkarsa, yeni gelecek demokratik idare kısa zamanda eksilmeden eskisinden daha çetin meselelerle karşılaşacaktır.”