Tarihte Bugün - 16 Ekim

Tarihte Bugün – 16 Ekim

Atatürk ilk ağır komasına girdi

Atatürk’ün ilk hastalık belirtileri 1938 yılı başlarında ortaya çıkmış ve kendisine “siroz başlangıcı” teşhisi konulmuştu. Kendisine doktorların kesin istirahat tavsiyesinde bulunmasına rağmen yoğun programına devam eden Atatürk yeniden rahatsızlanınca, Fransa’dan Prof. Dr. Fiessinger davet edilmiş ve sağlık durumuna ilişkin ilk resmi bildiri 30 Mart’ta yayımlanmıştı.

Ne var ki uygulanan tedaviler bir işe yaramıyor, Atatürk’ün rahatsızlığı gün geçtikçe artıyordu. Kesin istirahat tavsiye edilmesine rağmen Atatürk’ün 20-25 Mayıs tarihleri arasında Mersin ve Adana’ya yaptığı yolculuk ise onu fazlasıyla yormuştu. Atatürk yeniden İstanbul’a döndüğünde hastalığı daha da ilerlemişti. Bu sırada Savarona yatının gelmesine rağmen, Atatürk bu yatı çok kısa bir süre kullanabilecek ve 24 Temmuz gecesi daimi olarak Dolmabahçe Sarayı’na geçmek zorunda kalacaktı.

Hastalığın bundan sonraki seyri çok hızlı ilerledi. 7 Eylül’de karnında toplanan su, ponksiyon yapılarak dışarı alındı. Bu işlem 22 Eylül’de tekrarlandı. Artık sürekli gözetim altında tutuluyor ve zorunlu olmadıkça yataktan kalkmasına izin verilmiyordu. Atatürk, 16 Ekim akşamı ilk ağır komasına girdi ve bu durum 19 Ekim’e kadar devam etti. İlerleyen günlerde de sağlık durumu giderek bozulmaya devam etti.