Tarihte Bugün - 17 Haziran

Tarihte Bugün – 17 Haziran

Sabiha Gökçen, tek başına Balkan turnesine çıktı

İlk Türk kadın pilot, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen, kendi kullandığı uçakla 16-21 Haziran 1938 tarihleri arasında dört Balkan ülkesinin başkentlerini kapsayan bir turneye çıktı.

Sabiha Gökçen’in Balkan Turnesi 16 Haziran 1938 günü başladı ve üç gün sürmesi planlanan program başarılı bir şekilde uygulandı. Gökçen, yola çıktığı gün Atina’da törenle karşılandı. Atina gazetesi Proia, bu ziyaret karşısında şu haberi yayımladı:

“Türkiye’nin kaderine hâkim olan yaratıcı dahinin gerçekleştirdiği büyük reformların en açık özelliklerinden biri de, genç bir pilot kızın cesaretinde kendisini göstermektedir. Milli faaliyetin bütün alanlarında var olan Türk kadınının hak eşitliğini elde etmesinden bu yana sanki bir çok asırlar geçtiği zannedilebilir.”

17 Haziran’da Sofya’ya, 18 Haziran’da Belgrad’a ve 19 Haziran’da Bükreş’e ulaşan Sabiha Gökçen, gittiği her yerde resmi törenlerle karşılanıyor ve haberlere konu oluyordu. Gazeteler, cumhuriyet döneminde Türkiye’de havacılık alanında yaşanan gelişmelere dikkat çekerken, Sabiha Gökçen’i “Türk kadınlığının timsali” olarak gösteriyordu.

Sabiha Gökçen’in 21 Haziran’da İstanbul’a dönüşü de oldukça görkemli oldu. Gökçen, Yeşilköy Havaalanı’nda büyük bir kalabalık tarafından, “Yaşa Atatürk kızı! Yaşa çelik kanatlı kartal! Varol kahraman!” tezahüratlarıyla karşılandı.