Tarihte Bugün - 19 Ocak

Tarihte Bugün – 19 Ocak

Demokrat Parti’nin basına uyguladığı baskı

Metin Toker’in kurduğu, dönemin muhalif dergisi Akis’in yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek, “Kedi Gelince Fareler Kaçtı” başlıklı yazısı nedeniyle açılan davadan 19 Ocak 1956’da beraat etti.

Demokrat Parti Ağrı Milletvekili Kasım Küfrevi, Metin Toker’e ayaklanma eğilimi gösteren DP Meclis Grubu’nu kastederek, “Kedi yok ya, fareler cirit atıyor! Hele bir gelsin, hepsi kaçacak delik ararlar!” demiş, Toker de o hafta çıkan Akis dergisindeki yazısına, “Kedi yok ya, fareler cirit atıyor!” diye başlamıştı.

Ne var ki bu “kedi-fare” benzetmesi, Menderes’i çok kızdırmıştı. Sonuçta kabak, suçu yüklenen Yazı İşleri Müdürü Cüneyt Arcayürek’in başına patladı ve tutuklandı. Mahkeme, Cüneyt Arcayürek’i 6 ay hapse, Metin Toker’i de para cezasına mahkûm etti. Karar Yargıtay’da bozuldu ve her ikisi de beraat etti, ama davaya bakan Yargıtay Dairesinin Başkanı Baha Arkın da emekliye sevk edildi.

Menderes ise Meclis kürsüsünden, “İstediğinizi yazarsınız, fakat biz muhterem heyete sıçan dedirtmeyeceğiz. Eğer derseniz, o vakit de sizi, kedi gibi kulağınızdan tutarlar, sıçan deliğine tıkarlar,” diyerek basın tarihine geçti.