Tarihte Bugün - 2 Eylül

Tarihte Bugün – 2 Eylül

Feriha Tevfik ilk Türkiye güzeli oldu

1910 doğumlu Feriha Tevfik (Negüs), 1929 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği yarışmayla Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi oldu. Yarışmayla ilgili olarak 4 Şubat 1929 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ilanda şöyle deniliyordu: “Bütün dünyada güzel kadınlar seçilir ve memleketlerinin güzellik kraliçesi seçilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın? Türkiye’nin en güzel kadını acaba kimdir?” Bu ilanla güzelini arayan gazete, aynı zamanda kızların mayoyla podyuma çıkmasını ahlaka aykırı bulanlara da bir yanıt vermiş oluyordu.

Yarışmanın ilk elemesi halk tarafından yapıldı. Birkaç ay süren tanıtımlar sonucunda gazetede yayımlanan resimler üzerinden oy kullanan halk, jürinin karşısına çıkacak 48 yarışmacıyı seçti. 2 Eylül’de gazete binasında yapılan yarışmada jüri, gazetedeki yazıya göre, “Orta boylu, kıvırcık lepiska saçlı, altın gözlü, beyaz tenli, zarif endamlı, beyaz krep satenden bir elbise giymiş olan” Feriha Tevfik’i birinci seçti.

Kraliçe seçildikten sonra çeşitli filmlerde de oynayan Feriha Tevfik’in ilk filmi Kaçakçılar’dı. Sonraları tiyatrolarda da rol aldı, ancak 1939’dan sonra sahnelerden tamamen ayrıldı ve bir daha hiç dönmedi. Üç kez evlendi, üçüncü kocasından bir oğlu oldu. 1991’de geçirdiği bir beyin kanaması sonucunda yaşamını yitirdi.