Tarihte Bugün - 22 Temmuz

Tarihte Bugün – 22 Temmuz

Yaveri Fikret ölünce “Çok yandım!” diye yazdı

İsmet İnönü, 22 Temmuz 1968 tarihini attığı günlüğüne, yaveri Fikret Yüzatlı’nın vefat haberini şöyle not etmiş:

“Fikret Yüzatlı ölmüş, çok yandım!”

Fikret Yüzatlı, 1896 yılında İstanbul’da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi. Kurtuluş Savaşı esnasında Filistin cephesinde, Enver Paşa Umumi Karargâhı’nda süvari teğmen olarak görev aldı. Daha sonra Kurtuluş Savaşı esnasında Fahrettin Altay Paşa komutasında savaştı. Savaşlardaki başarıları nedeniyle süvari yüzbaşılığına terfi etti. Süvari yüzbaşılığında 100 tane atlıyı komuta ettiği için, 1934’te Soyadı Kanunu çıktığında şair Yahya Kemal’in önerisiyle “Yüzatlı” soyadını aldı.

İzmir’in düşmandan kurtuluşunda İzmir’e ilk giren subaylardan biriydi. Zeki Doğan ile beraber Yunan bayrağını indirip, yerine Türk bayrağını çekti. İstiklal Madalyası sahibi oldu. 2 defa ağır şekilde yaralandı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İsmet Paşa’nın yaverliğine getirildi. İsmet Paşa’nın isteği üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı ve 1944 -1950 yıllarında Giresun Milletvekilliği yaptı.

1928 yılında Nihal Yüzatlı ile evlendi. 3 çocuk sahibi oldu. İş hayatına atılarak Ömür Yoğurtları’nı kurdu. Türkiye Jokey Kulübü’nün de kurucuları arasında yer aldı ve kulüpte iki dönem başkanlık yaptı.