Tarihte Bugün - 23 Eylül

Tarihte Bugün – 23 Eylül

İsmet Paşa Doğu gezisine başladı

Başbakan İsmet Paşa, 23 Eylül 1932 tarihinde 15 gün sürecek bir Doğu seyahatine başladı. Başbakan’ı Ankara’dan büyük bir kalabalık uğurladı. İsmet Paşa trene bindiği esnada, kendisini yolcu etmeye gelenlere, “Gidenler, gelenlerden daha neşeli oluyor,” dedi.

Başbakan, Kilis, Gaziantep, Birecik, Urfa, Siverek, Diyarbakır ve Elazığ’da yaptığı incelemelerin ardından 5 Ekim’de Malatya yakınlarındaki Kömürhan’a geldi ve burada Fırat üzerine inşa edilen İsmetpaşa Köprüsü’nü açtı. 164 metre uzunluğundaki köprü, Türkiye’nin o zamana kadar inşa edilmiş en uzun betonarme köprüsüydü. Köprüye İsmetpaşa adının verilmesini, Gazi Mustafa Kemal istemişti. İsmet Paşa’nın uzun yurt gezisi, Malatya, Viranşehir, Maraş, Kayseri, Konya, Adana ve Afyonkarahisar üzerinden 11 Ekim’de İstanbul’da sona erdi.

İsmet Paşa, kendisini İstanbul’da karşılayanlara, Anadolu gezisi sırasında “halkta ilerleme, medeniyet ve yükselişe doğru olan tabii ve coşkun eğilime, vatanın her köşesinde imar ve uyanıklık hareketlerine, asayiş ve huzura” ait gözlemlerinden çok memnun olduğunu söylüyordu.