Tarihte Bugün - 23 Haziran

Tarihte Bugün – 23 Haziran

İnönü, Johnson’ın özel uçağı ile ABD’ye gitti

5 Haziran 1964’te Türk Hükümeti’nin Kıbrıs’a müdahale kararı üzerine ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, böyle bir durumda olası bir Sovyet müdahalesine karşı NATO Antlaşması’nın devreye girmeyeceğini ve Kıbrıs’ta Amerikan yardımıyla alınan silahların kullanılamayacağını bir mektupla Türk hükümetine bildirmiş ve bu nedenle büyük reaksiyona yol açmıştı.

Başkan Johnson, bu olaydan kısa bir süre sonra, sorunları görüşmek için Başbakan İnönü’yü Washington’a davet etti. Çağrı, Ankara siyasi çevrelerinde ve basında olumlu karşılandı. İnönü, ABD’nin tutumunu bir de kaynağından öğrenmek istediğinden davete olumlu yanıt verdi. Başbakan, 21 Haziran 1964’te, Johnson’ın gönderdiği özel uçakla ABD’ye uçtu ve Washington’da görkemli bir törenle karşılandı.

Yapılan görüşmelerin ardından İnönü, 26 Haziran günü Washington’dan ayrılırken şu açıklamayı yaptı:

“Meselenin güçlüklerini saklamak istemiyoruz. Fakat Amerikalılar ile birlikte dün vardığımız netice, bu güçlüklerin hallini kolaylaştıracaktır. Savaş tehlikesi devam ediyor! Enosis’i kabul ederiz, şu şartla ki Ada’nın bir kısmı Türkiye’ye bir kısmı Yunanistan’a verilsin.”