Tarihte Bugün - 24 Haziran

Tarihte Bugün – 24 Haziran

Refah Faciası

Birleşik Krallık’a sipariş edilmiş olan denizaltıları ve uçak filosunu teslim almakla görevli personeli taşıyan “Refah” şilebi, 23 Haziran 1941’de Kıbrıs yakınlarında kimliği belirsiz bir denizaltı tarafından torpillenerek batırıldı. Kazadan kurtulabilen küçük bir grubun, geminin tek filikasıyla Karataş sahillerinde karaya ulaşması, ülkede keder ve sevincin aynı anda yaşanmasına neden oldu. 168 seçme eleman kaybedilmiş, 32 kişi de şans eseri kurtulmuştu.

Türkiye, II. Dünya Savaşı başlamadan önce Birleşik Krallık’a gemi siparişi vermiş, ancak savaşın başlamasıyla teslimat gecikmişti. Türk-Alman Saldırmazlık Paktı’nın gündeme gelmesi, İngiltere’nin gemileri teslim etmesini hızlandırdı. Bunun üzerine Türkiye, gemileri teslim alacak personeli yola çıkardı. Heyet önce deniz yoluyla Mısır’a gidecek, oradan da Queen Mary transatlantiği ile İngiltere’ye geçecekti.

Refah’ın kimler tarafından batırıldığı bugün bile halen aydınlatılamamıştır. Personeli göndermek için bu kadar elverişsiz bir gemiyi yola çıkartanlar ise, başta donanma komutanı Mehmet Ali Ülgen olmak üzere, mahkemede beraat etmişlerdir.