Tarihte Bugün - 25 Haziran

Tarihte Bugün – 25 Haziran

Ömer İnönü diyor ki!

Yüksek Mühendis Okulu öğrencilerinin, Türk Hava Kurumu uçaklarıyla pilotluk eğitimi yapmalarına dair karar nedeniyle, İsmet İnönü’nün büyük oğlu Ömer İnönü de Yeşilköy’de uçuşlara başladı. Ömer İnönü, bu vesileyle Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, uçuş deneyimlerini Türk gençliğine şöyle aktarıyordu:

“Uçuşlara ve uçmaya karşı olan sevgim, hatırlayabildiğim ilk hatıralar kadar eskidir. Küçükken daima havaya, tayyareye, tayyareciliğe ait hikâyeler dinlemekten hoşlanırdım.

İlk hakiki tayyareyi 6 yaşındayken gördüm ve o gün uçtum. Çok kısa süren bu gezinti bende pek silik izler bıraktı. Hatırlayabildiğim tek şey, dünyanın dışarıdan, içinden daha iyi göründüğüdür.

Bundan sonra fasılalarla tekrar tekrar uçtum. Bu uçuşlarım hep kapalı yolcu tayyarelerinde oldu. Halbuki uçmanın en büyük zevki, açık bir tayyarede anlaşılır. Bu fırsatı bana ilk defa Nuri Demirağ tayyareleri verdi. Şimdi ise Hava Kurumu bu yolda ilerlememe vesile oluyor. Öğreneceğim pek çok şey var; ama hepsinden evvel ilk yalnız uçacağım günü bekliyorum.

Uçmayan bir milleti nasıl bir sonun beklediğini eskiden işitir, şüpheyle dinlerdir; şimdi gördük, inandık. Tayyare, vatan müdafaasının en esaslı bir unsurudur.

Şimdi uçan bir insanın kalbini uçuş zevkinden başka, yurt müdafaasına biraz daha hazırlanmış olmanın verdiği ruh hafifliği dolduruyor. Uçan bir Türkiye’nin çekirdeklerini teşkil edecek genç pilot ve mühendisler artık her vazifelerini bu ideal önünde tutarak yapacaklar.”