Tarihte Bugün - 25 Şubat

Tarihte Bugün – 25 Şubat

Gülsün (Toker) Bilgehan doğdu

Mevhibe ve İsmet İnönü’nün torunlarından Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957’de Ankara’da doğdu. Özden-Metin Toker çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Gülsün Bilgehan’ın çocukluğu Pembe Köşk’te geçti. İlk ve ortaöğrenimini başkentte tamamladıktan sonra Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli gazetelerde yazı dizileri kaleme aldı; Bilkent Üniversitesi öğretim üyeliği, İnönü Vakfı Başkan Yardımcılığı, 22’inci, 24’üncü ve 26. dönem Ankara Milletvekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Türk Delegasyonu Üyeliği yaptı. Avrupa Konseyi’nin parlamentosunda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği ile Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Anneannesi Mevhibe Hanım’ın gözüyle, Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyetin kuruluşunu ve ilk yıllarını anlattığı iki ciltlik “Mevhibe” kitabı ile İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri “Yılın Kadın Yazarı” ve “Abdi İpekçi Ödülü”nü aldı.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde, CHP’den Ankara Milletvekilliğine yeniden seçildi. 22 Kasım 2015’te, CHP’li tüm milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına aday gösterildi.

Fransızca ve İngilizce bilen Bilgehan, evli ve 3 çocuk annesidir.