Tarihte Bugün - 26 Eylül

Tarihte Bugün – 26 Eylül

Yüzbaşı İsmet, Altın Maarif Madalyası’yla ödüllendirildi

Genç İsmet, teğmen olarak girdiği Harp Akademisi’nden 26 Eylül 1906’da birincilikle mezun oldu ve bu nedenle “Altın Maarif Madalyası” ile ödüllendirildi. Kurmay yüzbaşı rütbesini aldığında henüz 22 yaşındaydı. İsmet İnönü, bu başarısını ileride anılarında şöyle anlatacaktı:

“Ben mektebin her yeni sınıfında en güç derslere yaz tatillerinde kendi başıma çalışır, hazırlanırdım… Tatil ayları bana bu en zor dersi veya dersleri hazırlamak için yeterdi. Böylece mektebe döndüğüm zaman, yeni ders sınıfın zorluğu benim için kalkmış olurdu. Dersleri kolayca takip edebilir ve kendimi bir taraftan da yabancı dile verebilirdim.”

“Altın Maarif Madalyası”, Sultan II. Abdülhamid döneminde yeni açılan yüksek okullarla birlikte verilmeye başlayan bir madalyadır. Öğrencilerin gösterdiği başarının taltifi için ilk defa 1901 yılında kullanılmış ve dağıtımına 1909 yılında son verilmiştir. Yüksek Askeri Okullardan, Hukuk Mektebi’nden ve Dar-ül Muallimin’den birincilikle mezun olanlara altın, ikincilikle mezun olanlara ise gümüşten ihdas edilmiş Maarif Madalyası verilirdi. Böylece okulun en değerli öğrencileri devlet tarafından önemsenmiş ve teşvik edilmiş olurdu.

Madalya, 55 x 85 mm ölçülerinde, oval çelenk formundadır. Çelenk alttan fiyonk yapılmış, üstten ise ay yıldız ile bağlanmıştır.