Tarihte Bugün - 27 Ağustos

Tarihte Bugün – 27 Ağustos

İlk Amerika karşıtı gösteri

ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye’nin Kıbrıs’ta herhangi bir eyleme girişmemesi için uyarı mahiyetinde Başbakan İsmet İnönü’ye gönderilen ve üslup olarak uluslararası diplomasi kurallarına pek de uymayan mektup, ABD’nin Türkiye’deki imajını ciddi şekilde zedeledi. ABD karşıtlığı, sonraki günlerde Türk kamuoyunda giderek güç kazandı. NATO bünyesindeki girişimlerin de sonuç vermemesi üzerine üniversiteli gençler, Amerika’nın Kıbrıs meselesindeki tutumunu protesto etmek için 27 Ağustos 1964 günü Ankara’da sokağa döküldüler.

Ellerinde “Amerika hür inanışın temsilcisi olamaz!”, “Amerika gururumuzla oynama!”, “Dolarınızla bizi satın alamazsınız!” pankartlarıyla Kızılay meydanını dolduran gençler, en önde Türk bayrakları ve Atatürk’ün resmiyle Amerikan Büyükelçiliği’ne yürümek istiyorlardı. Gençler, polisin pek de başarılı olmayan müdahaleleriyle dağıtılsa da, ertesi gün daha güçlenmiş olarak yeniden bir araya geldiler.

Bu kez Yunan Büyükelçiliği binasını taşlayarak tahrip eden 20-25 bin kişilik grup, saatler süren olaylar esnasında İsmet İnönü’nün evinin önüne de geldi; hatta bazıları evin bahçesine girmeye çalıştı. Göstericiler, ancak Muhafız Alayı’ndan getirilen askeri birlik ve polisler sayesinde dizginlenebildiler. Bu olayların yaşandığı 28 Ağustos günü, Yunanistan’da da, Ankara’da gerçekleşen Yunanistan aleyhtarı gösteriler protesto edildi.