Tarihte Bugün - 27 Ekim

Tarihte Bugün – 27 Ekim

1957 Seçimleri

27 Ekim 1957, CHP için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarihte yapılan genel seçim sonuçlarına göre Demokrat Parti yüzde 47,9 oy oranıyla 424, CHP ise yüzde 41,1 oy oranıyla 178 milletvekilliği kazanmıştır.

Böylece DP, ilk defa halkın mutlak çoğunluğundan az oy kazanmasına rağmen iktidarda kalmayı sürdürdü. CHP ise 18 ilde tam liste halinde seçimleri kazandı. Bazı illerde CHP oyları diğer küçük partilerle birleştiğinde önemli farkla DP’nin önüne geçiyordu. Ancak seçimde ittifaklara izin verilmemesi nedeniyle, buralarda istenen neticeler elde edilememişti. Ayrıca seçimde kullanılan çoğunluk sistemi sandalye dağılımında adaletsizliğe neden oluyordu.

CHP’nin DP’yi yine iktidardan düşürememesine rağmen 1957 seçimleri, Meclis’teki 31 sandalyesini 178’e çıkartmak ve oy oranını yüzde 35’ten yüzde 41’e yükseltmek bakımından başarılı bir seçim sayılabilir. Bu seçimlerden sonra ülkede yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler karşısında, CHP’de hızlı bir çalışma dönemine girildi ve bu dönemde parti politikalarında önemli değişimler yaşandı.