Tarihte Bugün - 28 Ağustos

Tarihte Bugün – 28 Ağustos

Afyon Zafer Anıtı

Büyük Taarruz’da Mustafa Kemal, İsmet ve Fevzi Paşalar 28 Ağustos 1922 tarihinde Afyon’a girdiler ve karargâhlarını kurarak savaşın sonraki aşamasını burada planladılar. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını harita üzerinde taarruz planını yaparken gösteren ve düşmanın sökülüp atılmasını simgeleyen ünlü Zafer Anıtı, 24 Mart 1936 günü Başbakan İsmet İnönü tarafından açıldı.

Zafer Anıtı, Afyon kalesinin eteğinde, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından karargâh olarak kullanılan yere yapıldı. Anıt, Afyon’un kurtuluşu, Türk askeri kuvvetlerinin başarısı ve 30 Ağustos Zaferi’nin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla taarruzun planlandığı mevkiye dikilmişti. Anıt, Avusturyalı heykelci Heinrich Krippel tarafından gerçekleştirilmişti.

Krippel, 1925-1938 yılları arasında Türk Hükümeti’nin davetlisi olarak geldiği Türkiye’de, Afyon Zafer Anıtı’nın yanı sıra Sarayburnu Atatürk Heykeli, Konya Atatürk Heykeli, Ankara Atatürk Heykeli, Samsun Atatürk Anıtı ve Ankara Sümerbank içindeki Oturan Atatürk Anıtı’nı da yapmıştır

Zafer Anıtı, 1937’de Afyon’u ziyareti sırasında Atatürk tarafından da yerinde incelenmiş ve “Büyük Zafer’i en iyi anlatan anıt” olarak değerlendirilmiştir.