Tarihte Bugün - 30 Aralık

Tarihte Bugün – 30 Aralık

“Çizmem yok, aklım var”

Kıbrıs buhranı bütün şiddetiyle sürerken, gazetecilerin 30 Aralık 1963’te İnönü’ye yönelttikleri, “Çizmenizi ne zaman giyeceksiniz?” sorusuna karşılık Paşa, “Çizmem yok, aklım var!..” yanıtını verdi.

Türk Hükümeti’nin siyasi çözüme öncelik vermesine karşın, uluslararası girişimlerin başarısız olması ve dökülen kanın artması üzerine TBMM, 16 Mart 1964 tarihinde Ada’ya müdahale kararı aldı. Ancak ABD Başkanı Johnson’ın Başbakan İsmet İnönü’ye gönderdiği ünlü mektup nedeniyle operasyondan vazgeçildi.

Buna rağmen Türkiye, söz konusu dönemde çok zor günler geçirmekte olan Kıbrıslı soydaşlarına, Ada’ya gizlice asker çıkararak ve savaş malzemeleri göndererek elinden gelen yardımı yaptı. Ayrıca, caydırıcı amaçla Türk jetleri Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşları gerçekleştirdi. Bu uçuşlardan birinde kolbaşı olarak uçan yüzbaşı Cengiz Topel’in uçağı vurularak düşürüldü. Rumlar tarafından esir edilen Topel’in daha sonra öldüğü açıklandı.

İnönü’nün, o gergin günlerde ettiği şu söz de tarihe geçmiştir: “Ben bu millete her şeyi kabul ettiririm, ama mağlubiyeti asla!”