Tarihte Bugün - 31 Ekim

Tarihte Bugün – 31 Ekim

Harp Akademileri 100 yaşında

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 31 Ekim 1946 günü, Harp Akademileri’nin kuruluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla Akademi Komutanı Korgeneral Bâki Vandemir’e şu mesajı gönderdi:

“Harp Akademisi’nin yüzüncü yılını şerefle komuta ettiğimiz Akademinizi kutlarken, her sınıf Cumhuriyet harp kuvvetlerine de tebriklerimi ifade etmek isterim.

Harp Akademisi ilk gününden beri memleketimizin büyük bir kültür kurulu, hususiyle teknik kurulu olarak vazife görmüş ve yüz yıl içinde vatanımıza her alanda yüce hizmetler yapan büyük devlet adamları yetiştirmiştir…

Siyaset âleminin türlü durumları içinde fennin yeni icatlarını ve ilerlemelerini daima göz önünde tutarak memleket savunmasını doğru ve sağlam temellere dayandırmak, her tedbirden evvel Genelkurmay kadromuzun ve Harp Akademisi’nin devamlı olarak incelenmesine ve araştırmalarına bağlıdır.

Genelkurmay kadrosuna katılan genç arkadaşlarımıza mesleklerinin bu ilim tarafını sarsılmaz bir inan olarak telkin ettiğinize eminim. Gelecek harplerin nasıl olacağını mümkün olduğu kadar isabetle görmek, hususiyle her harp tecrübesinden en lüzumlu şeyleri öğrenmiş olmak, kurmay mesleğinin esas vazifesidir. Harp Akademisi’nin çalışmalarında bu esas vazifeleri ve fennin yeni tesirlerini göz önünde bulundurduğuna inanıyorum.

Çok sevindiğimiz bu tören gününde size ve kurmay arkadaşlarınıza selamlarımı ve takdirlerimi söylerim. Bu güzel vesile ile şanlı Türk ordularının büyük milletimizin güvenine ve gururuna hakkiyle istinat ettiklerini ifade etmekle de bahtiyarım.”