Tarihte Bugün - 4 Ağustos

Tarihte Bugün – 4 Ağustos

Taksim Gazinosu açıldı

İstanbullulara kaliteli bir eğlence mekânı sunmak amacıyla inşa edilen Taksim Belediye Gazinosu, 4 Ağustos 1940’ta törenle açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de katıldı. Orgeneral Fahreddin Altay, Vali ve Belediye Reisi Lütfi Kırdar, Ali Çetinkaya, Faik Öztrak, Hasan Ali Yücel ve Kemal Gedeleç, açılışta hazır bulunan diğer kişilerdi.

O dönem “Taksim Bahçesi” diye adlandırılan gezi alanında yer alan mekân, yıllar geçtikçe halk arasında popülerleşti. Dönemin ünlü sanatçıları burada sahne alıyordu. Olağanüstü güzel manzaralı yazlık terasındaki hasır koltuklar, masalardaki küçük vazolarda her zaman bulunan papatyalar, porselen fincan ve gümüş kaşıklar gibi özellikler, 5 çayı denilince akla gelen Hilton ve Divan Otelleriyle yarışır derecedeydi. İstanbul’un kalburüstü sosyal olayları ve kaliteli müziğin her türü için doğru adres Taksim Gazinosu’ydu.

Ne yazık ki gelenlerin sayısı giderek azalması sonucu gazino 1965’te kapatıldı. Birkaç yıl sonra ise bina yıkıldı. Yerine Sheraton Oteli yapıldı. Düğünlerin, nişanların yapıldığı, yabancı revülerin özel gösteriler için geldiği Taksim Belediye Gazinosu’ndan geriye hiçbir iz kalmadı.