Tarihte Bugün - 4 Eylül

Tarihte Bugün – 4 Eylül

Kral Edward’ın Türkiye ziyareti

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin iyileşmesi kolay olmamış, ilişkilerdeki soğukluk Musul Meselesi sebebiyle 1929 yılına kadar devam etmişti. Bu tarihten sonra ise Türk-İngiliz ilişkileri, İtalya ve Almanya’nın Ortadoğu’da siyasi ve ekonomik nüfuzunu artırma çabalarının etkisi altında gelişti. Bu bağlamda Montreux Boğazlar Konferansı’ndan sonra iki ülke arasında başlayan uzlaşma ve yakınlaşma, İngiltere Kralı VIII. Edward’ın Türkiye ziyaretiyle daha da arttı.

1936 yılının Eylül ayında gerçekleşen bu ziyaret, ülkemizde ve dünyada büyük yankı uyandırdı; yerli ve yabancı basın tarafından ilgiyle takip edildi. Gazeteler bu ziyareti, “Türk-İngiliz dostluğunun yeni tarihi” ve İngiliz milleti ile Türk milleti arasında “mesut bir dostluk devresi” olarak görüyordu.

Kral ve maiyetini taşıyan “Nahlin” yatı 3 Eylül 1936 günü, Gökçeada açıklarında Türk karasularına girdi. Türk ve İngiliz destroyerlerinin eşliğinde, karşılama için büyük hazırlıkların yapıldığı İstanbul’a doğru yoluna devam eden yat, 4 Eylül 1936 günü saat 11.00’de Dolmabahçe önüne demir attı. Kralı, Tophane rıhtımında bizzat Atatürk karşıladı.

Bundan sonraki günlerde İstanbul’da çeşitli davetlere katılan ve şehrin tarihi yerlerini dolaşan VIII. Edward’ın ağırlanmasında, Cumhurbaşkanı Atatürk’ün yanında Başbakan İsmet İnönü, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ve Londra Büyükelçisi Fethi Okyar hazır bulundular. Kral, 7 Eylül günü Atatürk’e mahsus özel bir trenle Viyana’ya hareket etti.