Tarihte Bugün - 8 Aralık

Tarihte Bugün – 8 Aralık

Vatan gazetesi kapatıldı

New York’ta bir kısa dalga istasyonunda (WNBI) Türkçe programlar yapan eski sadrazamlardan Tevfik Paşa’nın torunu Hümeyra Yenici’nin ünlü komedyen Şarlo’yla (Charlie Chaplin) yaptığı röportajı haber olarak aktaran Vatan gazetesi, Hitler’i alaya alan bir de resim kullandığı için 8 Aralık 1942’de, 60 gün süreyle kapatıldı.

Chaplin röportajında, güya Nasreddin Hoca’ya hayran olduğundan, onun en sevdiği fıkrasını anlatmayı da ihmal etmemişti: “Komşusuna eşeğini vermemek için ahırda olmadığını söyleyen Hoca, eşeğin birdenbire anırmaya başlamasıyla yakayı ele vermiş ve kızan komşusuna, ‘Bana mı inanacaksın, yoksa eşeğe mi?’ diye sormuş.”

Chaplin’in röportajı da, “Bugün bütün dünyayı aynı soru meşgul etmektedir. Hepimiz insanlara mı inanacağız, yoksa eşeklere mi?” diye bitiyordu. Vatan gazetesi, söylenen söz sahibini tam olarak bulsun diye, Chaplin’in Hitler’i maskara ettiği Büyük Diktatör adlı filmden aldığı bir fotoğrafı da hikâyeye eklemişti.

Bu haber, doğal olarak Büyükelçi Franz von Papen’in derhal şikâyetçi olmasına yol açtı ve gazete kapatıldı. İnönü, not defterinde olayın bir tahrik olduğunu söylüyor. “Çakma” olduğu şüphesi çok yüksek bir röportajdan sonra, bunu da normal bir tepki saymak gerekiyor.