Tarihte Bugün - 8 Ocak

Tarihte Bugün – 8 Ocak

Kral I. Abdullah’ın Ankara ziyareti

Ürdün Kralı I. Abdullah, 8 Ocak 1947’de resmi bir ziyaret için Ankara’ya geldi. Ürdün Kralı onuruna Çankaya Köşkü’nde bir yemek verildi.

Hicaz Emiri Şerif Hüseyin’in oğlu I. Abdullah, görünüşte ağabeyi Faysal’ın gölgesinde kalmasına rağmen, perde arkasında ipleri çeken usta bir siyasetçiydi. Türk yönetiminin I. Abdullah’a sempatiyle bakmasının ardında, kendisinin Arap İsyanı sırasında diğer aile fertlerinin karıştığı vahşet olaylarını elinden geldiğince engellemesi ve Türk esirlerine iyi muamele etmesi yatıyordu. I. Abdullah’ın hayali eski Osmanlı idari taksimatına benzer bir Büyük Suriye kurmaktı. Bu planına destek aramak için 1937 yılında Atatürk’ü de ziyaret etmişti.

I. Abdullah kendini, 25 Mayıs 1946’da bağımsızlığını ilan eden Ürdün’ün kralı ilan etti. Hemen ardından, ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Türkiye’ye geldi. Hayfa Limanı’ndan Savarona yatı ile İskenderun’a ve oradan Ankara’ya geçen I. Abdullah, beraberinde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye armağan edilmek üzere görkemli bir satranç takımı da getirmişti.

Kral I. Abdullah, 20 Temmuz 1951 tarihinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da torunu Hüseyin ile birlikte namaz kılarken Filistinli bir suikastçının kurşunlarına hedef olarak hayatını kaybetti.