Tarihte Bugün - 9 Temmuz

Tarihte Bugün – 9 Temmuz

1961 Anayasası oylanıyor

1924 Anayasası’nı yürürlükten kaldıran 1961 Anayasası, 9 Temmuz 1961 günü halk oylamasına sunuldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun ülkenin her köşesine ulaşmak için valiler, kaymakamlar ve muhtarlarla işbirliği yaptığı oylama, aynı zamanda kırk yıldır oy kullanamayan ordu mensuplarının da ilk kez sandık başına gitmesi bakımından özeldi. Oylamanın kesin sonuçlarının açıklamasının üç gün süreceği söylenmiş olsa da, 10 Temmuz günü bütün gazeteler 1961 Anayasası’nın kabul edildiğini duyuruyordu.

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü de, 27 Mayıs Darbesi’nden sonra yaptığı ilk siyasi konuşmasında, halkı “Evet” demeye çağırmıştı. İnönü, 3 Temmuz 1961’de Taksim Meydanı’nda toplanan kalabalığa şöyle seslenmişti:

“Şu anda, beraberce yaptığımız bir mücadelenin kesin zaferini kaydetmek için yeniden bir arada bulunuyoruz… İstanbullular, bütün milletimizin arzusuna tercüman olarak bu yeni anayasayı milletin eseri saymaya ve onu sevinçle, ümitle dolu halde ‘Evet’ diye bağırlarına basmaya yerden göğe kadar haklıdırlar.”