Eski İst. Mv. Ali Haydar Erdoğan

Eski İst. Mv. Ali Haydar Erdoğan

Sevgili Genel Başkanım,

ERDAL İNÖNÜ’nün 6 Haziran doğum günü nedeniyle, özgün düşünme, akıl ve bilim insanını özlem ve saygıyla anarken, siyasi ve gerek özelimizdeki anıları öz ve kısa anlatmaya çalışacağım.

Erdal bey doğuştan özel bir kişiliğe sahip, yaşamının özellikleri incelendiğinde bu apaçık ortada, doğum günü tarihi olan 6 Haziran 1983 SODEP kurulmuş ve daha sonra genel başkanı olmuş, siyasi yaşamada aynı gün başlamıştır. Bilim insanı olmasını sağlayan öğrenim yılı 13-14 yaşında bütün klasik kitapları ve etkilendiği filozofları (Eflatun,Platon,Balzac,Sokrates,Descatesi,Volteri) daha doğrusu dörtlük üzerine erdemli kişilerden çok etkilenmiş, Kant’la 16 yaşında okuyarak tanışmış, Durkhemin Tanrıya atfedilen toplumsal bilinç ve Allah kavramının idealize edildiğini öğrenmiştir.

Kişiliğindeki bu özellikler, siyasi yaşamında düşünce özgürlüğünü ilke edinmiş, 1972’de kurulmuş olan TUBİTAK araştırma merkezinin 1982 yılında Bilim Kurulu Başkanı olmuştur. TUBİTAK bilim ödülünü ve 2004 yılında Meksika’da Wingner Fizik ödülünü almıştır. 1978 yıllında UNESCO yürütme kuruluna Türkiye temsilcisi olarak seçilmiştir. SODEP-Halkçı parti birleşmesi ile Demokratik yaşamımıza önemli bir gelişme sağlamıştır.  Güdümlü ortam ve yasakların kalkmasında özverili davranmıştır. 1993 yılında Doğru Yol ile yapılan koalisyon ortaklığında Başbakan  Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslenmiştir. SHP ve CHP birleşmesinde üstün gayret sarf etmiştir. 1995 yılında siyasetten çekilerek İstanbul’daki özel yaşamına devam ederken, Feza Gürsev Temel Bilimler araştırma enstitüsündeki bilimsel araştırmalara devam ederken, artık siyaseti uzaktan takip etmeyi ve dinlenmeyi tercih etmiştir. Erdal İNÖNÜ yaşamı ve özellikleri ile çok sevilen, kindar olmayan yaptığı esprilerlede “Erdalizm” olarak tanınmıştır. Sinema, tiyatro ve sanatla çok yakından ilgilendi. İstanbul’da kaldığı süre içinde eşi sevgili Sevinç İNÖNÜ ile eşim Pelin ERDOĞAN arasındaki bağlılık sebebi ile her hafta değişik mekanlarda beraber olmayı alışkanlık haline getirmişti. İkili toplantılarda Sevim İNÖNÜ konuşurken hayran hayran bakarak dinlerdi. Feza Gürsey araştırma enstitüsünde  çalıştığı günlerde ziyaret ederdim. Gel dostum ne var ne yok der devamlı sohbet ederdik. Eşim Pelin resim yaptığı için onu teşvik eder, çok çalışmasını isterdi. Ne yazık ki Pelin’in Erdal İNÖNÜ adına açtığı sergiyi Amerika’ya gittiği için göremedi.

O günden 6 Haziran 2021 yılına kadar, hatıralarını Sevinç İNÖNÜ ile özlem, sevgi ve hasretle anıyoruz.

Ali Haydar ERDOĞAN

18.Dönem SHP İst. Milletvekili