Erdal İnönü ile Amasya Gezisi Hatıraları - Tahir Köse

Erdal İnönü ile Amasya Gezisi Hatıraları – Tahir Köse

Amasya ve Sivas’ı kapsayan bir parti çalışması düzenledik. Merkez Yürütme Kurulu, seçim çevrem olması nedeniyle Amasya’yı benim, Sivas’ı da Ekrem Kangal Beyin programlaması için görevlendirdi. Ankara’dan hareketle Amasya’ya geldik. Yoğun etkinliklerden sonra  akşam da parti yemeği organize ettik. Oldukça kalabalık, heyecanlı bir yemek oldu. Partililerimiz Genel Başkan’ımızın  mütevazi kişiliği nedeni ile  yanından ayrılmak istemediler. Yakından tanıdıkça duydukları sempati daha da arttı. Sabah 7:00’de kahvaltıda buluşmak üzere akşam yemeğini bitirdik.

Amasya’daki etkinliklerden son derece memnun kalarak moralli bir şekilde kahvaltıyı tamamladıktan sonra yola çıkmak üzere hazırlıklar sona ermişti ki, Taşova ilçe başkanımız Avukat Hakkı Denizli  yanıma gelerek Tahir Bey “Genel Başkan ve gurubun Amasya’dan Taşova’ya hareketini biraz geciktir. Çünkü saat çok erken köylü henüz ilçeye inemez 8:30‘da Taşova meydanında kimse olmaz” dedi. Haklı bir talepti, buna karşılık Ekrem Kangal Bey ise  ısrarla  bir an evvel yola çıkalım ki Sivas 5 saatlik yol saat 14:00’ten sonra köylülerin köylerine döneceğini onun için erkenden yola çıkmamız gerektiğini söylüyordu. Nasrettin Hoca’nın dediği gibi ikisi de haklıydı. Uzun uzadıya onlar tartışırken Genel Başkan kulağıma eğilerek “gel Tahir biz bu arada Amasya Kalesine çıkıp inelim, böylece ikisinin istediği saatlerin ortası bir saatte de hareket ederiz” dedi. Biz sessizce ayrılıp kaleye çıktık. Kale ile ilgili tarihi bilgileri Amasya tarihini  çok iyi bilen arkadaşım  Mimar Hakkı Göztaş detaylıca anlattı.

Döndüğümüzde saat ilerlemişti Taşova ilçe başkanının istediği saati de hemen hemen yakalıyorduk. Ekrem Kangal Bey’in istediği zamanda da Sivas’a ulaşmıştık .Herkes   sonuçtan memnundu. Hoşlukla hatırladığım  güzel bir anımızdı.

Bu Amasya programına ait açılış, kaleden inerken ve Genel Başkanımızın Amasya elması yerken çekilen fotoğraflarını da aşağıda paylaşıyorum.

M. Tahir KÖSE
Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı