Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk

Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk

Değerli Erdal İNÖNÜ’yü saygı ile hatırlıyorum. CHP’nin lider kadrosunun yasaklı olduğu dönemde bu köklü siyasi hareketi omuzlayarak yaşattı. Ona zoraki siyasetçi diyebiliriz. Bilim adamı, bir fizik profesörü için çetin süreçte sorumluluk yüklendi. Yasakların kalkması savaşı verdiğimiz karanlık günlerdeki duruşu ve katkısını unutmuyorum.

Dönemin Başbakanı ve çoğunluk partisinin Genel Başkanı Turgut ÖZAL ve örgütü siyasi yasaklar sürsün diye amansız bir mücadele veriyordu. Kenan EVREN’e destek veriyordu. Askeri darbenin koyduğu siyaset yasağının sürmesini isteyen bir sivil direnişi kırmakta rahmetli Erdal İNÖNÜ’nün katkısı unutulamazdır.

1991 seçimlerinde ise partisinin demokratik bir duruş sergilediğini hatırlıyorum. Parlamentoyu çoğulcu bir yapıya kavuşturmak için sergilediği demokratik duruş sonuç vermiştir. Ülkenin iki ana akım partisinin bir koalisyon hükümeti kurmasındaki ağırlığının tanığıyım. Rahmetli sadece fizik problemi değil, karmaşık siyasi çıkmazları da çözmekte sağduyulu davranmıştır. Üstelik sergilemiştir.

Bence Erdal İNÖNÜ, taşıdığı ve uyguladığı siyaset üslubunu, uygulamasının gücünü soyadından değil kişiliğinden almış bir siyaset adamıdır. Siyaset ve bilim adamları rahmetli Erdal İNÖNÜ’yü irdeleyerek, benzersiz bir örnek olarak genç kuşaklara anlatmalıdır.

Rahmetler diliyorum.

Hüsamettin CİNDORUK