Özden İnönü Toker (1930)

Özden İnönü Toker (1930)

İsmet Paşa’nın doğumunu, “Nihayet bir kızım oldu Paşam” diyerek Mustafa Kemal’e haber verdiği Özden Hanım, 7 Şubat 1930’da Pembe Köşk’te dünyaya geldi. Çankaya İlkokulu ve Ankara Kız Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Edinburgh Üniversitesi’nde  çalışma yaptı.

Çocukluğunda, Atatürk’ün Pembe Köşk’e gelişi ve kendisine gösterdiği ilgi ve sevgiyi anımsayan Özden Hanım, annesi Mevhibe İnönü ile mevlitlere,Ramazan aylarında camilere; babasıyla ise, milli bayram kutlamaları, konserler, tiyatro ve bale gösterilerine gitti. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemi (1938-1950) Çankaya Köşkü’nde geçiren Özden İnönü, 9 Şubat 1955’te, Akis dergisi sahibi gazeteci Metin Toker ile evlendi. Demokrat Parti iktidarı döneminde, Akis’teki yazıları nedeniyle eşinin hapsedildiği iki farklı süreçte, kaleme aldığı makale, haber ve anılar; yaptığı röportajlar ile dergiye katkıda bulundu. Sonradan CHP’den Ankara Milletvekili olacak Gülsün Bilgehan ile Nurperi ve Güçlü isminde üç çocuk annesi olan Özden İnönü Toker, İnönü Vakfı’nın kurucuları arasındadır.

1988 yılından itibaren Pembe Köşk’ü, 23 Nisan ve 29 Ekim günlerini kapsayacak iki aylık dönemlerde
tematik sergilerle ziyaretçilere açan Özden Hanım, annesinin vefatı (1992) üzerine Vakfın başına geçti.
2002 yılında eşini kaybeden Özden Hanım’ın halen ikamet ettiği Pembe Köşk’ü, yılda ortalama 15-20 bin ziyaretçi geziyor. Özden İnönü Toker, Pembe Köşk ziyaretçilerine, Atatürk’ü, Pembe Köşk’ü, İnönü
ailesini, Türkiye’nin kurtuluşu,cumhuriyetin ilanı ve kazanımlarını anlatmaya devam ediyor.