Tarihte Bugün - 1 Şubat

Tarihte Bugün – 1 Şubat

Darbe teşebbüsünden önce uyarı konuşması

Başbakan İsmet İnönü, 1 Şubat 1962’de Belediye Sarayı Meclis Salonu’nda Sanayi ve Ticaret Odaları ile Ticaret Borsası temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi. İnönü, tüccar ve sanayicilerin siyasi huzur ve istikrar arayışlarına değindikten sonra, sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşacağım. Bir yandan yarın, bir ikinci ihtilalin olacağı rüzgârı, bir yandan 27 Mayıs’ın intikamı alınmaya çalışılıyor havası estiriliyor. Herkes her sabah gazetesini açtığında yeni bir endişe ile karşılaşıyor. Bu yüzden vatandaşın siniri bozuluyor… Hükümet yanınızdadır, hükümet kuvvetlidir ve sağlamdır. Türkiye’de hiçbir maceraya yer yoktur ve olmayacaktır.”
İnönü’nün boşa konuşmadığı, Harp Okulu Komutanı ve Silahlı Kuvvetler Birliği’nin üst düzey yöneticisi Talat Aydemir’in 21-22 Şubat gecesi kalkıştığı darbe teşebbüsünden anlaşıldı. Darbeciler ceza almadan, ancak emekliye sevk edilerek eylemlerini yarıda bırakmak zorunda kaldılar. Aydemir’in bu maceradan ders almayarak 21 Mayıs 1963’te yeniden giriştiği darbe teşebbüsü ise sadece canına mal olmakla kalmadı, iki devre Harbiye öğrencisinin askerlikle ilişkisinin kesilmesine de sebep oldu.