Tarihte Bugün - 2 Ağustos

Tarihte Bugün – 2 Ağustos

Amerikalı pilotlara madalya

1931 Temmuz’unda Russell N. Boardman ve John L. Polando adında iki Amerikalı sivil havacı, uzun uçuş rekoru kırmak amacıyla New York’ta başladıkları uçuşu, 8.065 kilometreyi 49 saat 8 dakikada aşarak İstanbul’da tamamladı. Yeni Dünya ile Yakın Doğu arasında ilk kez doğrudan bir hava köprüsü kuran bu olay, hem dünyada hem de Türkiye’de büyük yankı uyandırdı.

Amerikalı pilotlar, Atlas Okyanusu’nu aştıktan sonra İrlanda, Londra, Paris, Münih, Salzburg ve Belgrad üzerinden İstanbul’a vardılar. Pilotları Yeşilköy Havaalanı’nda İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Muhiddin Bey (Üstündağ), ABD’nin Türkiye büyükelçisi, Türk havacılar, basın mensupları ve kalabalık bir halk topluluğu karşıladı.

Basın mensuplarının, “Uçuş rekoru için neden İstanbul’u seçtiniz?” sorusunu Amerikalı pilotlar, “Türkiye’de çok yeni ve iyi şeyler yapıldığını işittik. Bunları yerinde görmeye ve selamlamaya geldik,” şeklinde yanıtladılar.

Mustafa Kemal Paşa, Amerikalı pilotları 1 Ağustos 1931 günü Yalova’da kabul etti. Amerikan büyükelçisi tarafından takdim edilen havacılar, Başbakan İsmet İnönü tarafından madalyayla onurlandırdı.