Tarihte Bugün - 22 Şubat

Tarihte Bugün – 22 Şubat

Köşkte balo hazırlıkları son sürat

Cumhuriyet’in ilk balosu, Atatürk’ün isteğiyle 22 Şubat 1927’de Pembe Köşk’te yapıldı. Karlı bir gece olduğundan, davetliler otomobilleriyle çıkamamış, karda yürüyerek bata çıka gelebilmişlerdi. Yabancı büyükelçi eşlerinin çoğu, ayakkabıları sırılsıklam olduğu için çıplak ayakla dans etmek zorunda kalmışlardı.

Pembe Köşk, İsmet İnönü’nün 1925’ten 1973’te ölümüne kadar 48 yıl yaşadığı, Cumhuriyet tarihinin en önemli mekânlarından biridir. Bu köşk, Atatürk’ün başkanlık ettiği toplantılara, Ankara’nın ilk balosuna, şehirdeki ilk konserlere, ilk sergilere, bilimsel toplantılara, satranç, bilardo ve at binme yarışlarına ev sahipliği yapmıştır.

Günümüzde İnönü Vakfı tarafından müze-ev olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır. Köşk’te İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün çeşitli eşyaları, satranç masası, silahlar, üniformalar ve fotoğraflar sergilenmektedir. Köşkün karşısındaki parkta, heykeltıraş Mine Sunar tarafından yapılan 4,5 metre boyunda ve 3 ton ağırlığında bir İnönü heykeli yer alır.