Tarihte Bugün - 3 Temmuz

Tarihte Bugün – 3 Temmuz

Ecevit’e karşı muhalefet

CHP’nin 1969 seçimlerinden sonra yapılan 3 Temmuz 1970 tarihli 20. Kurultay’ında, Ecevit’e karşı muhalefet Kemal Satır’ın öncülüğünde daha da keskinleşti. Parti meclisi seçimleri, Ecevit listesinin zaferiyle sonuçlandı. Muhalif kanattan sadece Kemal Satır ve Kemal Demir parti meclisine girdiler. Ancak bu iki isim de daha sonra istifa ettiler. Kurultayda, İnönü, 1.126 oyla tekrar Genel Başkan oldu. Genel Sekreterliğe de Bülent Ecevit yeniden getirildi.

CHP içindeki çatışma, 12 Mart 1971’de ordunun verdiği 12 Mart Muhtırası’ndan sonra yeniden alevlendi. AP Genel Başkanı Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümet muhtıra nedeniyle istifa edince, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, hükümeti kurma görevini 19 Mart’ta CHP’den istifa eden Nihat Erim’e verdi. Bunun üzerine CHP’de Erim Hükümeti’ne katılıp katılmama tartışması yaşandı. İnönü hükümete girmeyi, Ecevit ise girmemeyi savundu. Bunun sonucu 21 Mart’ta Bülent Ecevit, Genel Sekreterlik görevinden istifa etti. Merkez Yönetim Kurulu da Ecevit’le birlikte hareket etti.

Parti meclisi, 25 Mart’ta Genel Sekreterliğe Şeref Bakşık’ı getirdi. Bakşık’ın da 18 Kasım’da istifa etmesiyle 27 Kasım’da Kamil Kırıkoğlu Genel Sekreter oldu.